Wiedza

Z przeprowadzonych badań wynika, że ok. 50% mężczyzn między 40 a 70 rokiem życia cierpi na zaburzenia erekcji. Mężczyźni traktują ten problem jako "utratę męskości" i niestety bardzo często rezygnują z aktywności seksualnej, ponieważ mają poczucie niskiej wartości, bojąc się ośmieszenia lub odrzucenia ze strony partnerki. Nowe metody leczenia impotencji nie tylko umożliwiają normalne życie seksualne, ale wpływają znacząco na samoocenę. Impotencja także znana jest pod nazwą niemocy płciowej i zaklasyfikowana została jako najczęstsza seksualna dysfunkcja występującą u mężczyzn. Lekarze twierdzą że trudności z erekcją ma ok. 2,6 miliona mężczyzn w Polsce i niestety  tylko ok. 7-10% z nich decyduje się na leczenie. Reszta wstydzi się ośmieszenia, ponieważ problem ten nadal uważany jest i to błędnie za dolegliwość tylko osób starszych. Na szczęście dla tych osób dotkniętych niemocą płciową perspektywy są bardzo obiecujące. Medycyna i terapia są dzisiaj w stanie zdziałać cuda. Impotencja jest także definiowana jako seksualna dysfunkcja występująca u mężczyzn, objawiająca się brakiem erekcji lub ejakulacji pomimo silnego podniecenia, stymulacji i odpowiedniej gry wstępnej, niestety coraz częściej dotykająca młodsze osoby.

 

Kiedy powinienem zacząć stosować leki na potencję?

Aby wiedzieć kiedy powinniśmy zacząć zarzywać leki na potencje jest dosyć dobrym pytaniem. Zastanówmy się najpierw czym jest impotencja. Impotencja to schorzenie polegające na niezdolności fizjologicznej które uniemożliwia odbycia pełnego stosunku. Przyczyną impotencji są czynniki które podzielimy sobie na dwie grupy: Zewnętrzne: Stres, uzależnienie od papierosów, alkoholu czy narkotyków. Z tymi zaburzeniami lek i odrobina prowadzenia aktywnego trybu życia często pomaga. Psychologiczne: są to przeważnie stany lękowe, np. przed niechcianym dzieckiem albo przed tym że nasza partnerka będzie zawiedziona. Są to objawy wystąpujące przeważnie u młodych ludzi.


Zapobieganie impotencji

Zaburzeniom erekcji można zapobiegać. Większość pacjentów może zmniejszyć ryzyko wystąpienia u siebie impotencji poprzez zaprzestanie palenia tytoniu i ograniczenie spożywania alkoholu. Duże znaczenie ma również dbanie o ogólny stan zdrowia, odpowiednie leczenie wymienionych wcześniej powodów, będących czynnikami ryzyka wystąpienia impotencji, powinno zapobiec wystąpieniu problemów podczas kontaktów seksualnych. Jeżeli zachodzi podejrzenie, że przyczyną zaburzeń erekcji są przyjmowane leki, warto jest porozmawiać o tym ze swoim lekarzem, możliwe będzie wtedy zamienianie dotychczas stosowanych leków na inne, które nie będą utrudniały uzyskania erekcji.


Jak leczyć impotencję w młodym wieku?

Jeżeli powodem impotencji jest nieodpowiednia dieta, nałogowe palenie papierosów, przemęczenie, niedostateczna ilość snu, częste nadużywanie alkoholu czy nawet przewlekły stres, zmiana trybu życia na poprawny często pomaga na przywrócenie normalnej aktywności seksualnej. Nie wszystkie czynniki wpływające na impotencje w młodym wieku są łatwe do wyeliminowania. Należą do nich stany lękowe, które charakteryzują się intensywnym i zarazem nieuzasadnionym strachem przed różnymi sytuacjami takim jak np. Strach przed ciążą w przypadku kiedy nie chcemy mieć dziecka, albo strach przed kompromitacją w oczach partnerki. W takim wypadku najlepszym sposobem leczenia impotencji w młodym wieku jest psychoterapia. Może ona się odbywać w formie indywidualnej jak i partnerskiej gdzie na psychoterapie udajemy się z partnerką seksualną.


Konsekwencje impotencji

Nieleczona impotencja bywa źródłem wielu problemów w związku. Jeżeli takie zaburzenie występuje u młodego mężczyzny może ono utrudniać lub nawet uniemożliwiać doczekanie się potomstwa. Problemy z osiągnięciem wzwodu mogą być źródłem kłopotów oraz stresu u pacjentów, szczególnie w przypadku dłuższego ich utrzymywania się, a skutkować one mogą różnymi zaburzeniami nastroju, czasami osiągającymi nasilenie odpowiadające nawet depresji.


Jak wybrać odpowiedni środek na potencję?

Zaburzenia erekcji to uciążliwe zjawisko dla mężczyzn w starszym jak i młodszym wieku, dlatego też środków na potencje nie można wybierać w ciemno. Według statystyk, na zaburzenia erekcji cierpi co 10 mężczyzna, a każdy lek na potencje przez zróżnicowanie organizmów, oddziałuje na każdego w sposób indywidualny. Problemem często jest prowadzenie złego trybu życia, w którym występuje stres, albo nieprawidłowe odżywianie. Do problemu prowadzą również poważne schorzenia takie jak cukrzyca, dlatego aby zacząć walczyć z impotencją musimy znaleźć najpierw jej źródło. Najlepszym wyjściem będzie w tym wypadku konsultacja z lekarzem.


Jak działają tabletki na potencję?

Leki poprawiające wzwód oddziałują na układ krążenia, podwyższają drożność naczyń, dzięki czemu (wskutek naturalnego podniecenia) także do członka może napłynąć odpowiednio dużo krwi. A to już wystarcza, by zwiększył on swoje rozmiary i osiągnął właściwą twardość. Warto podkreślić, że leki stosowane w farmakologicznym leczeniu zaburzeń potencji nie zwiększają ochoty na seks tak jak to robią, np. afrodyzjaki. Poziom popędu seksualnego pozostaje na niezmienionym poziomie.


Czy tabletki na potencję są bezpieczne?

Leki na zaburzenia erekcji są całkowicie bezpieczne dla układu krążenia. Przed dopuszczeniem do sprzedaży przechodzą szczegółowe badania. Samej viagrze poświęcono 130 badań naukowych i żadne nie potwierdziło takich obaw. Wręcz przeciwnie - dowiedziono, że leki z tej grupy zwiększają przepływ krwi przez naczynia, korzystnie (regenerująco) oddziałują na nabłonek naczyń i w wielu przypadkach są stosowane w profilaktyce choroby niedokrwiennej serca. Warto dodać, że to zaburzenia erekcji często są pierwszym sygnałem, iż układ krwionośny nie działa właściwie i konieczne jest rozpoczęcie terapii, np. wyrównanie poziomu cukru. Nie ma też dowodów, by leki wspomagające erekcję wywoływały nadciśnienie. Wręcz przeciwnie, są stosowane do leczenia pierwotnego nadciśnienia płucnego.


Czy tabletki na potencję mogą być stosowane przez osoby niemające problemów z erekcją?

Jak najbardziej tak. Dzięki tym środkom każdy mężczyzna stanie sie kilkukrotnie lepszym kochankiem. Pozwoli to cieszyć się częstszym i o wiele dłuższym stosunkiem seksulanym. Należy jednak zawsze wcześniej zapoznać się z opisem leku, poznać jego skład i ewentualne skutki uboczne. Jeżeli nie ma żadnych przeciwskazań zalecana jest połowa dawki (pół tabletki). Cała tabletka tylko wtedy kiedy nie uzyskamy zamierzonego efektu.